Filmi juaj i preferuar

Zgjidhni kinemanë tuaj të preferuar kështu do ta keni më të lehtë te lundroni në faqen tonë

Mbyll

Filmi juaj i preferuar

  • Cineplexx QTU
  • Cineplexx TEG

LIQENI I MJELMËS - Transmetim i drejtpërdrejtë i Baletit të Bolshoit në Moskë

21.01.2015
Cineplexx Albania mundëson transmetimin e drejtpërdrejtë të Baletit të Bolshoit në Moskë në 25 Janar 2015.

Muzika: Peter Tschaikowsky
Koreografia: Juri Grigorovich
E dielë, 25 Janar 2015, ora: 16:00
Kohëzgjatja: 160 minuta


PËRMBAJTJA:

Në Pallat, familja mbretërore dhe të ftuarit e tyre janë mbledhur së bashku për të festuar ditëlindjen e Princit Siegfried. Në një ceremoni madhështore, Siegfried është bërë kalorës; vajzat e reja mundohen të tërheqin vëmëndjen e tij, që ai të mund të zgjedhë një bashkëshorte gjatë ballos. I tronditur nga pergjegjësitë e ardhshme nga vendimi i papritur, ai arratiset përgjatë natës dhe ndeshet me një tufë të çuditshme mjelmash në një liqen magjik. Mjelmë e bardhë gjatë ditës, qënie njerëzore gjatë natës, e bukura Odette pret me padurim një betim të dashurisë së vërtetë për të thyer mallkimin. Legjenda e madhe enigmatike e Vajzës/Mjelmës është një nga baletet klasike më romantike,vendosur në mënyrë të përshtatshme në epokën e romancës, karakterizohet me elegancë,stil dhe harmoni. Më të famshmin Tchaikovsky,rezultati lirik, Swan Lake përshkruan dashurinë tragjike mes Princeshës Odette dhe Princit Siegfried, dhe pa dyshim do të performohet me virtuozitet të pakrahasueshëm të Baletit të madh Bolshoi të Rusisë. Kjo kryevepër universale e dashurisë, mashtrimit dhe dramës është një domosdoshmëri per tu parë.

Dita e Kinemasë

Dita e Kinemasë çdo të hënë në Cineplexx. Ndiqni filmat tuaj të preferuar me çmime speciale!

Te Eventet