Filmi juaj i preferuar

Zgjidhni kinemanë tuaj të preferuar kështu do ta keni më të lehtë te lundroni në faqen tonë

Mbyll

Filmi juaj i preferuar

  • Cineplexx QTU
  • Cineplexx TEG

Sezoni i Baletit të Bolshoit 2018/2019

Cineplexx prezanton për herë të pestë në ekranin e madh sezonin e Baletit të Bolshoit 2018-2019.

Çmimi për një Biletë - 1200 LEK.

Në qoftë se dëshironi të blini më shumë se 3 bileta do të përfitoni ulje çmimi.

Ky sezon prezanton shfaqjet më klasike për një eksperiencë ekskluzive në kinema, në bashkëpunim me trupën profesioniste të baletit të Bolshoi.
Katër balete klasike (La Sylphide, Don Kishoti, La Bayadere dhe Bukuroshja e fjetur) do të prezantohen së bashku me përrallën shumë të dashur
të Krishtlindjeve Arrëthyesi dhe me baletin xhaz Epoka e artë, që mund të shikohen vetëm në Bolshoi. Vepra më e re e Edward Clug, Carmen
Suite / Petrushka
, do të mbyllë sezonin me dy personazhe shumë popullore.

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

La Sylphide (Balet), Bolshoi, 2018

Ditën e dasmës së tij, i riu Scotsman James u zgjua nga puthja e një krijese magjike me krahë, një ''Sylph''. I magjepsur nga bukuria e saj, James rrezikon gjithçka për të ndjekur një dashuri të paarritshme... "La Sylphide" është një nga baletet më të vjetra në botë dhe një thesar në stilin Bournonville danez. Rikthyer për Bolshoin nga eksperti Bournonville, Johan Kobborg, ky prodhim është një kryevepër romantike e kohëve të sotme.

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

La Sylphide (Balet), Bolshoi, 2018

Don Kishoti (Balet), Bolshoi, 2018

Frymëzuar nga historitë heroike të kalorësve të guximshëm, Don Kishoti i Mançës dhe shërbëtori i tij besnik Sanço Panza nisen në një aventurë për të takuar gruan e tij ideale, Dulcinea. Heroi i Cervantes vjen në jetë në vendosjen në skenën e Bolshoit të kësaj performance të shkëlqyer. Me teknikën e shkëlqyer, kërcimtarët kryesorë Ekaterina Krysanova dhe Semyon Chudin udhëheqin kastën spektakolare të toreadorëve, kërcimtarëve flamenko e ciganëve, në vallëzimin virtuoz në Bolshoi.

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Don Kishoti (Balet), Bolshoi, 2018

Arrëthyesi (Balet), Bolshoi, 2018

Në prag të Krishtlindjeve, arrëthyesi i Marie transformohet në mënyrë magjike në një princ dhe kështu nis aventura e tyre e mrekullueshme. Kjo vepër klasike e pushimeve rikthehet në skenën madhështore të Bolshoi për një transmetim të drejtpërdrejtë të një historie të përjetshme, me një koreografi nga Tchaikovsky.

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Arrëthyesi (Balet), Bolshoi, 2018

Bukuroshja e fjetur (Balet), Bolshoi, 2019

Mallkimi i të ligës Carabosse, në ditëlindjen e saj të 16-të e bën princeshën Aurora të bjerë në gjumë të thellë për 100 vite. Vetëm puthja e një princi mund ta thyejë mallkimin. Një përrallë e shkëlqyer e performuar nga trupa e baletit të Bolshoi, "Bukuroshja e Fjetur" përfshin personazhe magjike si zanat, Kësulëkuqen e vogël, Maçokun me Çizme dhe të bukurën, princeshë Aurora, të performuar nga Olga Smirnova, një talent i jashtëzakonshëm.

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Bukuroshja e fjetur (Balet), Bolshoi, 2019

Epoka e artë (Balet), Bolshoi, 2019

Në një qytet bregdetar ku bizneset dhe mafia po lulëzojnë, kabareja Epoka e Artë është streha e preferuar e natës për kërcimtarët, banditët dhe festuesit e rinj, ku peshkatari i ri Boris bie në dashuri me Ritën, një vallëtare të bukur, por gjithashtu mikeshë e një gangster të qytetit…

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Epoka e artë (Balet), Bolshoi, 2019

Carmen Suite / Petrushka (Balet), Bolshoi, 2019

Carmen, një shpirt i lirë dhe pasionant e gjen veten në një trekëndësh dashurie. Baleti pasionant, me një akt, nga koreografi kubanez Alberto Alonso, fillimisht i menduar për balerinën e parë të Bolshoit, Maya Plisetskaya do ta mbërthejë të gjithë publikun, së bashku me veprën Petrushka, një krijim i ri për Bolshoin, nga koreografi bashkëkohor Edward Clug.

Cineplexx TEG:

Asnjë program për Eventet në Arkiv

Carmen Suite / Petrushka (Balet), Bolshoi, 2019